Пътуване до Генуа

От 8.11.2010 до 12.11.2010 год. се проведе работна визита на учители и ученици от СОУ „Железник” Стара Загора в Генуа, Италия по проект Мостове през историята с математика по Програма «Учене през целия живот», секторна програма «Коменски към ЦРЧР.
Обикновено се мисли, че математиката е най-трудния учебен предмет. Нашата цел е да променим това мнение у нашите ученици.

Партньорството по този проект се основава на културното взаимодействие и обмен и  има за цел да изгради обща основа за приятелство и толерантност чрез споделяне на знания  за  велики  математици от различни исторически епохи и техния принос към човечеството . Използвайки  историческото развитие на математиката, учителите си поставят за цел да мотивират учениците да споделят знанията си с други ученици, да усъвършенстват английския език, да общуват и да си сътрудничат с техни връстници от други Европейски страни чрез Интернет.

На първата работна среща, с домакин  Класически лицей “Хр. Колумб”  Генуа, Италия от 8.11.2010 до 12.11.2010 год. участваха партньорите от  Гимназия ”Силкеборг” - Дания,  Средно училище „ Д.Мануел І” от гр. Бейжа, Португалия,  ІІІ училище, гр.Кардица, Гърция,  Лицей „Чагри бей” –Истанбул, Турция и Лицей „Сент-Екзюпери”, Ла Рош, Франция.

От СОУ “Железник “ участниците в работната среща бяха:
-         Донка Ангелова – директор на училището и ръководител на проекта; Маргарита Малинова –учител по математика, координатор и Пламена Динева - учител по английски език;
-         учениците:  Даниел  Асефан – Ха клас, Мадлен Радева и Кънчо Петров от 11а клас
Първият ден беше за запознаване  и представяне на участниците, което се осъществи чрез  презентации за страните им  и етническа вечеря. През останалите дни работната визита премина по предварителната програма - до обяд усилена работа по дейностите на проекта в училището домакин, след 14.00 часа – посещения на забележителности в Генуа и околностите .
Чрез различни методи – мозъчна атака, дискусия, групова работа и презентации – бяха избрани името на сайта, логото му и направленията, по които ще се работи. Определени бяха международните групи за работа по всяко направление и техните администратори. Беше изготвен времеви график за осъществяване на дейностите по проекта до  втората работна среща през м.април 2011г.  в Гърция.
По  време на пътуванията с влак до италианската Ревиера – курортите Санта Маргарита Лигура  и Портофино - учениците се забавляваха с подготвени от тях забавни математически задачи и тест по английски език.      Посещението на Аквариума беше съчетано с дискусия за математиката в природата,  а като продължение на тази дискусия учениците и учителите участваха в “Математически Фитнес” организиран от университетски преподаватeли на тема “Математически закономерности в природата – Фрактали и Геометрия на морето”. Това беше едно практическо обобщение на математическите теми “Подобие и  Числови редици”, от което нашите ученици останаха много доволни.
Следобедните пътувания дадоха възможност на участниците в проекта и да се сприятелят и да обменят информация за страните си по различни теми –културни традиции, образование, религия.
Всички изготвени материали по време на срещата са публикувани в интернет пространството на e-Twinning проекта “Мостове през историята с математика”.   

Дневник на една визита

От 04.10 до 09.10 нашето училище беше домакин на работна визита по проект "Да споделим културата си" от програма Коменски. При нас бяха 26 ученици и 14 учители от Полша, Португалия, Румъния, Гърция и Турция. Ето какво се случи:

04.10 - Първи ден
Голямото посрещане

Първи пристигнаха групите от Гърция и Турция. Още в 10 часа предиобед те пристигнаха на автогарата. Оттам с личните автомобили на г-жа Кайракова, г-жа Попдончева и родителите на Ива от 6 в клас, както и с помощта на г-н Динко Динев, гостите бяха транспортирани до хотел "Омега", където бяха настанени учителите.
В следобедните часове на летището в София пристигнаха и групите от Полша и Португалия. За тях имаше осигурен автобус до училище. Тук вече ги очакваха семействата - домакини, за да отведат учениците- гости в домовете си.
Последни бяха учениците и учителите от Румъния. След закъснението на влака, с който те пътуваха, те пристигнаха на гарата в Стара Загора около 9 часа вечерта. Това обаче не попречи на учителите им в хотела да приготвят и почерпят учителите от другите групи с традиционна румънска храна.


05.10 - Втори ден
Празникът

На празникa на града и училището гостите бяха с нас. Въпреки лошото време и ситния дъжд, който упорито ни преследваше през деня, бяхме заедно на празничното шествие, поразходихме се из града, а следобед в училище имаше голям празничен концерт. След приветствията и връчването на награди на изявените ученици всички изслушахме изпълненията на Мадлен,Полина, Георги, както и китката от фолклорни песни на вокална група "Дъга", придружена с мултимедийно шоу. Фолклорен ансамбъл "Загорче" и изпълнителите на спортни танци зарадваха всички с изпълненията си. Гостите от чужбина също се включиха в концерта ни, за да ни поздравят.


06.10. - Трети ден
Заедно на училище

Рано сутринта на следващия ден децата- домакини доведоха гостенчетата си в училище. Първите два учебни часа гостите бяха с домакините си в техните класове. Учителите се постараха да направят часовете толкова интересни, че дори езиковите различия да не попречат на учениците- гости да се забавляват.
За третия час СИП" Театър", с ръководител Петя Ябълкарова, бе подготвил представление. Актьорите изпълниха за учениците- гости и домакини приказката "Топлата ръкавичка" на ... английски език. Малките артисти се раздадоха докрай и бяха неотразими.
След театъра беше организирана разходка из училище . Всички се впечатлиха много от това колко е голямо и хубаво нашето училище. При първокласниците на г-жа Кисьовска разгледаха учебниците и тетрадките им, а учителите похвалиха децата за послушанието им. В подготвителния клас изгледаха танца, с който ги поздравиха малките кандидат- ученици. В музикалното студио се поспряха учителите, дори г-н Николаев им предложи да им направи запис, а учениците се заловиха да създават заедно постери. По всеки от 6-те постера работеха заедно представители от всяка страна. Резултатът? 6 големи весели букви, които заедно образуват думата FRIEND, а всяка от тези букви е изпълнена с думи на български, полски, португалски, румънски, гръцки и турски. Има и картини, нарисувани от децата за илюстрация към думите.
Докато учениците пишеха и рисуваха, учителите дегустираха традиционна българска кухня. Те опитаха от месеницата (изкусно и вкусно приготвена от г-жа Светла Бакоева), тиквеник, шопска салата (над която се бяха потрудили г-н Николай Алексиев и неговите ученици), славянски гювеч и българско кисело мляко.
А следобед имаше спортни игри. Играха се любими спортни игри, повечето от които учениците - участници по проекта вече бяха представили в брошури като една от дейностите по проекта. Във всеки отбор трябваше да има представител от различните страни. С много емоции и забавления преминаха всички игри.


07.10 - Четвърти ден
На екскурзия до Велико Търново

В четвъртък заведохме гостите си на екскурзия, за да им покажем някои от забележителностите на България. Маршрутът ни беше: Велико Търново (Царевец), Габрово (Етъра) и храм-паметник Шипка.


08.10 - Пети ден
На разходка из Стара Загора

В деня, преди да си тръгнат повечето от групите, посетиха музей Неолитни жилища, Античния форум и Историческият музей. Гостите ни останаха удивени от това колко древна е историята на града ни.
Денят беше доста студен и ветровит, но това не попречи на разходката до зоопарка, на която заведохме учениците - гости, докато учителите им посетиха Музея на Бирата.
Децата останаха впечатлени от различните животни в клетките, но безспорно голямата атракция беше малкото котенце, което ни придружаваше по време на цялата обиколка.



09.10 - Шести ден

Изпращане

За съжаление, всичко хубаво свършва и в събота нашите гости започнаха да се отправят към родните места. Последни останаха румънската група, които си тръгнаха на другия ден сутринта. Домакините изпратиха своите гости с прегръдки, сълзи в очите и подаръци за вкъщи.

Нов Европейски Знак за Качество

Etwinning проектът „Мост през историята с математиката”, който е в основата на новият ни Коменски проект носещ същото име, е отличен с Европейски Знак за Качество.
Честито!

Одобрен е нов проект на СОУ "Железник"

Нашето училище спечели втори проект по програма Коменски с продължителност две години и с финансиране 20 000 €. Този път това е проект с координатор за училището г-жа Марго Малинова. Проектът се казва „Мост през историята с математиката” и е насочен към ученици от гимназиална степен. Работата по него в следващите две години ще съчетава математиката с история, география, философия и информационни технологии.

Партньори по проекта са:

Liceo Classico Statale "Cristoforo Colombo", Генуа, Италия (координатор)
3rd General Lyceum of Karditsa, Кардица, Гърция
USKUDAR CAGRIBEY ANADOLU LISESI, Истанбул, Турция
Silkeborg Gymnasium, Силкеборг, Дания
ESCOLA SECUNDÁRIA COM 3.º CICLO D. MANUEL I , Бежа, Португалия
СОУ „Железник”, Стара Загора, България
Lycée Antoine de Saint Exupéry, Ла Рошел, Франция

По време на работата по проекта ще се осъществят работни визити до:

Октомври 2010 – Генуа, Италия
Март 2011 - Кардица, (област Тесалия) Гърция
Октомври 2011- Истамбул, Турция
Април 2012 – Ла Рошел, Франция

Изложба по проект "Да споделим културата си"

В петък, 28 май учениците от трети и четвърти клас посетиха импровизираната изложба с продукти от работата, снимки от пътуванията и подаръци от партньорите по проект "Да споделим културата си".

Игри

Готова е общата брошура за игрите, която трябваше да подготвим като една от дейностите по проекта "Да споделим културата си". Тя е публикувана в сайта на проекта.
http://letsshareourculture.webnode.com/products-/

Ето как изглежда брошурата.


На работна визита в Арпасеки, Турция

От 26.04 до 1.05 се проведе втората работна визита от проекта "Да споделим културата си" по програма Коменски. Този път, срещата на партньорите по проекта беше в малкото селце Арпасеки в района на Киник, Турция а нашето училище се включи с по-голям брой участници. Девет ученика от четвърти клас с ръководители на групата г-жа Донка Ангелова -директор на училището и г-жа Недялка Станчева - учител по английски език и координатор на проекта пътуваха до Турция като представители на училището.
По време на визитата участниците посетиха училището в Арпасеки и се срещнаха с учениците и учителите в него, пътуваха заедно до много интересни места в околностите за да се запознаят с историческото и културно наследство на района. През тези няколко дена заедно, учениците се опознаха и създадоха приятелства а учителите обмениха полезна информация относно работата по проекта, обсъдиха успехите и проблемите свързани с провеждането на завършените дейности и планираха по-нататъшната си работа.
Ето и събитията представени в снимки:

5 май - отбелязване на петия рожден ден на etwinning

   В сряда - 5 май, учениците от четвърти клас се включиха в общата европейска инициатива за отбелязване на петия рожден ден на etwinning. Те се подредиха пред входа на училището така, че да "изпишат" HAPPY BIRTHDAY като се държаха или докосваха с ръце. Това не само помогна да се образуват буквите, но и е символ на общата работа и сътрудничеството между партньорите в etwinning проектите.
    С тази дейност училището ни участва и в мини проекта Happy Birthday etwinning, където партньори са Италия, Румъния, Австрия, България, Турция, Испания, Франция и Германия.
     Да си припомним, че училището ни активно участва в работата по etwinning проекти и за три от осъществените проекти имаме национални и европейски награди за качество.

Презентации за Коледа

Коледа е един от най-светлите християнски празници. За да споделим как я празнуваме подготвихме презентация. Това беше част от работата, планирана да се извърши по проекта "Да споделим културата си". Презентации получихме и от училищата - партньори от Румъния, Полша, Гърция и дори от Турция.
Ето презентациите:







Два Национални Знака за Качество!

Два от etwinning проектите на г-жа Маргарита Малинова и нейните ученици - "Fract@Twin" и "Art Photography and Maths" са удостоени с Национален знак за Качество.
Тъй като и други партньори са получили Знак за качество за същите проекти, очаква се след няколко месеца да бъдат присъдени Европейски Знаци за Качество на тези проекти.
Така нашето училище става носител на общо три Национални Знака и три Европейски знака за Качество, което ни прави най-добрите в региона!

Ние сме финалисти!

В тазгодишния кръг на раздаване на etwinning награди 2010, проектът FRACT@TWIN, в който участваха ученици от СОУ "Железник" с координатор г-жа Маргарита Малинова е сред финалистите във възрастова категория 16-19 год! Победителите по категории са определени от оценителите след участие в 3 кръга по  следните критерии:
  • Педагогическа иновативност и креативност
  • Интегрираност в учебния план
  • Сътрудничество между училищата партньори
  • Творческо използване на ИКТ
  • Устойчивост и преносимост
  • Резултати и ползи
и сред тях е:FRACT@TWIN с учители координатори по проекта:

  • Anna Alfieri, Liceo Scientifico " Luigi Siciliani" (IT)
  • Margo Malinova, SOU "Zheleznik" (BG)
  • Marilena Faiciuc, Colegiul National Pedagogic ,,Gheorghe Lazar'' Cluj- Napoca (RO)
  • Tanya Kartuleva, Profesionalna gimnazia po veterinarna medicina (BG)
Победителите ще бъдат обявени официално на конференция в Севиля на 5 февруари . На конференцията в Севиля / Испания  ще отиде Таня Картулева.
Поздравления за всички ученици и учители работили по проекта FRACT@TWIN!
 Това е една морална награда –оценка за работата по проекта, защото 
 Проектите ще получат само електронен сертификат след конференцията.